Spring Awakening - About musical

20. září 2011 v 15:37 | Adelle |  Spring Awakening

Spring Awakening je rockový muzikál, který čerpá z "prehistorické" divadelní hry a to konkértně z německého originálu z roku 1891 od Franka Wedekinda. Původní hra byla v Německu zakázána kvůli kontroverzním námětům, ke kterým v té (a lecky i v dnešní) době patřil sex, masturbace, znásilnění a sebevražda.

Autorem hudby ke Spring Awakening je Duncan Sheik, autorem textů a scénaře pak Steven Sater. Pro Sheika i Satera je Spring Awakening broadwayským muzikálovým debutem. Muzikál samotný vznikal sedm let, než byl konečně představen v roce 2006 v divadle Eugena O´Neilla na americké Broadwayi. Muzikál získal osm cen Tony, mimo jiné pro za hudbu, text, původní hudbu a režii.

Wendla, mladá dívka na konci 19. století v Německu naříká nad tím, že jí matka nevybavila do života tj. že ji neprozradila jak se na svět berou děti a jak je to mezi mužem a ženou.


Na lekci latiny jsou chlapci od dívek odděleni. Moritz, sexuálně frustrovaný muž, usne během hodiny. Další chlapec, Melchior, se ho snaží před učitelem bránit. Moritz se Melchiorovi svěří, že má erotické sny. Melchior, který má znalosti z knih, mu půjčí publikaci, aby se poučil.

"Nepoučení" mladí lidé se snaží dozvědět něco o sexu a jedna z dívek se přizná, že jí otec zneužívá a její matka to buď neví nebo nechce vědět. Moritz propadne u zkoušek a je rodiči vyhozen na ulici. Wendla s Melchiorem se spolu vyspí, nevěda nic o případných následcích.

Moritz, frustrován zradou celého okolí, se zastřelí. Na pohřbu obviní Melchior Moritzova otce, že na něj byl přiliš přísný. Moritzovi rodiče zase viní ze sebevraždy Melchiora. Wendla onemocní a její matka jí zatají, že je těhotná. Wendla je šokována, protože díky své nevědomosti a nepoučenosti nic netušila. Matka jí donutí jít na potrat. Mezitím se o všem dozvídá Melchior a chce potratu zabránit. Když se dozví, že Wendla během potratu zemřela, chce se také zabít. Zjeví se mu ale duch Moritze a Wendly a ti ho nabádají, aby se nevzdával a žil dál.

Na americké Broadwayi mělo Spring Awakening nevídaný úspěch možná i díky tomu, že se tamnější mládež leckdy mohla s postavami ztotožnit. V USA totiž stále existují náboženská klišé o nevhodnosti předmanželského sexu a tabuizování některých témat jako je masturbace, homosexualita nebo incest.

Zdroj musicalnet.cz
 


Komentáře

1 Elizabeth Elizabeth | Web | 20. září 2011 v 16:33 | Reagovat

Ahoj u mňa je dôležitý článok a bola by som rada, keby si si ho prečítala a vyjadrila sa. Ďakujem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.